Banner

Rozhovor: Začínáme trénovat online

Abychom zkrátili dlouhé čekání na obnovení fotbalových soutěží, přinášíme vám rozhovor s Lýdií Patákovou, trenérkou starší přípravky.

Rozhovor: Začínáme trénovat online

Za normálních okolností by se touhle dobou vedle mužských a dorosteneckých mužstev proháněly i předškolní děti, učící se první fotbalové krůčky své fotbalové kariéry. A právě tato kategorie zlákala před pár lety naší trenérku Lýdii Patákovou, která se ujmula týmu předpřípravky a nyní zastává funkci hlavní trenérky starší přípravky. Poprosili jsme jí, aby nám odpověděla na pár otázek.

  • Odkud pocházíš, jaká byla tvá cesta do Dolních Chaber?

Pocházím z vesnice na jižní Moravě, 15 kilometrů od Brna. Do Prahy jsem se odstěhovala za prací v roce 2016.

  • Jaká byla tvoje cesta k fotbalu? Máš za sebou i hráčskou kariéru, nebo jsi od začátku mířila na trenérský post?

K fotbalu jsem měla blízko už v dětství. I když pocházím z rodiny čtyř holek, byly jsme spíše jako kluci. Kdykoliv se naskytla příležitost, vyrazily jsme na hřiště a hrály s kluky fotbal. Nikdy jsem však nebyla hráčkou žádného klubu. Hrála jsem a stále hraji florbal, K trénování jsem se dostala v době, kdy fotbal začal zajímat mého staršího syna. V té době jsme bydleli ještě na Moravě a místní klub neměl nikoho, kdo by děti trénoval. Tak jsem se rozhodla, že to zkusím. Udělala jsem si licenci a začala trénovat. Nejdřív pouze než syn odroste, no a teď je tomu už 13 let. Mezi tím jsme se odstěhovali do Prahy a tady nastal stejný problém, s mladším synem, a tak jsem pokračovala v trénování i zde.

  • Ačkoliv v Chabrech máme další dvě trenérky, fotbal přece jen stále zůstává spíš světem mužů. Jaké to je? Je to pro tebe v tomhle ohledu složitější?

Ano, může se zdát, že je to svět mužů, i když v dnešní době se stává i světem žen. A musím říct, že jsem se nikdy nesetkala s tím, že by mě někdo nějak dával najevo, že jsem „pouze“ žena.

  • Kolikrát týdně za normálních okolností trénujete? Jak tě baví práce s malými dětmi?

Tréninky jsme měli dvakrát týdně, oficiálně byla doba tréninku stanovena na 1 hodinu, ale ve skutečnosti jsme trénovali cca hodinu a půl i déle. Když jsme na hřišti, tak ztrácíme pojem o čase a pokud nezabíráme místo ostatním týmům, jsme zde co nejdéle.

  • Jak se připravujete v této nelehké době? Dostávají tvoji svěřenci nějaké individuální tréninkové úkoly, nebo mají volno?

Zatím měli zimní pauzu. Ale od příštího týdne budeme s mými asistenty Markem Tomšů a Danem Kotlíkem spouštět online tréninky a pokud to dovolí počasí, tak i individuální trénink venku.

  • Našla bys ve své trenérské kariéře jeden nejlepší zážitek?

Těch okamžiků je spousta, například když vidíš, jak se z těch dětí pomalu stávají fotbalisti. Jak mají radost, když vyběhnou na hřiště nebo kdykoliv se jim něco podaří. To jsou pro mě ty nejkrásnější zážitky.

  • Jaké jsou tvé plány do budoucna? Chceš zůstat u "svého" týmu až do dorostu?

Nemám žádné plány, pokud to budu zvládat a nebude nikdo, kdo by se mého týmu ujal, zůstanu s nimi. Některé trénuji už čtyři roky a v této době, když je nemůžu vidět, je mně po nich smutno.

  • Co se ti na fotbale Chabrech líbí a kde bys naopak našla prostor pro zlepšení?

Asi by někdo našel něco, co by chtěl zlepšit, ale za mě jsem nad míru spokojena. Málokterý tým má to, co máme my. Musím moc pochválit vedení a všechny, kteří se okolo chaberského fotbalu točí, za dobu co jsem v SK se toho moc zlepšilo. Máme krásné zázemí, spoustu fotbalových pomůcek a vybavení pro hráče. Budují se i tréninkové plochy, což je úžasné. Když vezmu jak nám narostla dětská fotbalová základna, máme školičku, mladší přípravku a starší přípravku ,díky těmto plochám je možnost mít tréninky, aniž bychom se nějak omezovali. Také musím poděkovat za velikou pomoc, kterou mně vedení věnuje. Velké díky Honzovi Jirouškovi a Jirkovi Fojtovi, kteří se ujali trénování mladší přípravky, Božence Táborské, která ochotně přebrala mini přípravku a svým asistentům Markovi a Danovi.

My moc děkujeme za čas, který sis pro nás udělala a za skvělou práci, kterou pro klub odvádíš! 

Na provoz tohoto sportoviště
přispívá a podporuje:

Praha    Chabry

Naši partneři a sponzoři

Burgerking   Prospeca   Aros   Jivok   Outdoorbaby   Muzeumlega   KK Krecek   Tomau   Monytour   U Trumpety   Dekos   Dekos   DJ7